|
Odciągi i systemy filtracji mgły wodno-olejowej |
Najwięcej mgły wodno- olejowej generuje przemysł maszynowy stosując ją jako substancję chłodzące. Podczas obróbki mechanicznej, takiej jak frezowanie, wiercenie czy mielenie, chłodziwo jest poddawane dużym obciążeniom poprzez wirowanie, rozprysk, czy podgrzanie. Tak więc podczas pracy obrabiarek w otaczającym powietrzu wytwarza się mgła wodno- olejowa zawierająca mikroorganizmy i rozmaite drobnoustroje, które rozwijają się wykorzystując składniki emulsji jako źródła węgla i energii. Jednoczesnie należy wspomnieć, iż w trakcie procesów produkcyjnych z zastosowaniem mgły wodno- olejowej dochodzi do zmian właściwości i składu chemicznego olejów. Mgła wodno– olejowa w trakcie procesów produkcyjnych ulega zanieczyszczeniu m.in. cząstkami metali, grzybami, drożdżami oraz bakteriami (w tym również chorobotwórczymi), a więc powstają nowe niezwykle szkodliwe substancje dla zdrowia pracowników.
|
Odciągi i systemy filtracji mgły wodno-olejowej |
Cząsteczki oleju mogą szkodliwie wpływać na zdrowie i wywoływać przewlekłe zapalenia oskrzeli, astmę, alergiczne zapalenia pęcherzyków płucnych, a także ostre zmiany w funkcjonowaniu układu oddechowego prowadzące do obniżenia jego wydolności. Do najbardziej charakterystycznych objawów wystepujacych po kontakcie z mgłą wodno- olejową należy zaliczyć kaszel, świszczący oddech, a także liczne podrażnienia gardła. Chcielibyśmy zwrócić Państwu również uwagę, iż wdychanie oparów wydzielających się z mgły wodno- olejowej może wywoływać szereg następstw w tym: zaczerwienienia i łzawienia oczu, nudności, wymioty oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę – ucisk w klatce piersiowej.
W trakcie chłodzenia mgłą wodno- olejową, cząstki oleju rozpylane są w powietrzu, skąd mogą bardzo łatwo dostawać się do układu oddechowego pracowników. Szkodliwe substancje bez większych problemów mogą być wchłanianie do ogranizmu przez skóre lub powodować rozmaite schorzenia dermatologiczne jak trądzik olejowy, liczne infekcje bakteryjne, grzybice rąk oraz reakcje alergiczne.
|
Separator mgły olejowej TBH |
Warto pamiętać jak niebezpieczne są oleje w środowisku pracy. Osadzająca się mgła olejowa na maszynach czy podłożu, może być przyczyną wielu wypadków przy pracy. Systemy odciągu i filtracji TBH chronią także przed śliskim podłożem, spowodowanym osadzaniem się mgły wodno-olejowej w całym środowisku pracy, eliminując w ten sposób ryzyko wypadków. Stosując systemy odciągu mgły wodno- olejowej prezentowane w naszej ofercie, dbacie Państwo o należną czystość i bezpieczeństwo funkcjonowania w środowisku pracy, spełniając jednocześnie wymogi i przepisy BHP.
Należy być świadomym jakie zagrożenia niesie ze sobą wykorzystywanie mgły olejowej podczas produkcji by móc optymalnie przeciwdziałać skutkom jej użytkowania. Firma TBH Polska przygotowała niezwykle wydajną Serie OEN, która pozwoli Państwu na eliminacje z otoczenia pracy mgły wodno-olejowej oraz pomoże w uniknięciu wyżej wymienionych niebezpieczeństw.
|
|
|
|