|
Odciągi i techniki filtracyjne do spawania |
Procesy spawalnicze, które są bardzo szeroko stosowane w przemyśle, mogą stwarzać poważne zagrożenia zarówno dla zdrowia pracowników oraz osób przebywających w pobliżu stanowisk spawalniczych, jak i dla środowiska naturalnego. Łączenie metali w procesie spawania zachodzi w niezwykle wysokich temperaturach, co powoduje emisję substancji chemicznych w postaci gazów i dymów. Cząstki pyłu powstającego w tracie spalania mają wielkość od 0,01mm do 1mm (im drobniejsze cząstki zanieczyszczeń, tym większe zagrożenie). Tak drobny pył nazywany jest pyłem respirabilnym, co oznacza, że może z łatwością przenikać do dróg oddechowych. Szacuje się, że ilość pyłu żelaznego osadzającego się w płucach spawaczy, którzy stale są narażeni na jego działanie, może przekraczać 70mg żelaza rocznie.
Nie należy również zapominać o szkodliwym wpływie tzw. pyłu drobnoziarnistego, którego cząstki przekraczają wielkość 1mm. Powstający podczas spawania pył tego rodzaju przyjmuje postać opadającego dymu, który przez pewien czas może pozostawać zawieszony w powietrzu, skąd z łatwością dostaje się do dróg oddechowych. Cząstki pyłu o większej powierzchni mogą silniej absorbować substancje gazowe i toksyny powstające w trakcie spawania, a po wniknięciu do organizmu, uwolnieniu i wchłonięciu wywoływać zwłóknienie tkanek, działać alergizujaco i rakotwórczo.
Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są dymy pochodzące z spawania manganu, ponieważ powodują uszkodzenia układu nerwowego. Nie należy zapominać także o oparach ołowiu, który działa szkodliwie na układ krwionośny i którego wysokie stężenie w powietrzu może prowadzić do ołowicy (zatrucia ołowiem). Jej najbardziej charakterystyczne objawy to osłabienie, bezsenność, brak łaknienia, zaburzenia widzenia oraz liczne uszkodzenia narządów wewnętrznych , m.in. wątroby oraz nerek. Kolejnym niezwykle szkodliwym wpływem dymu spawalniczego, którego nie można pominąć, jest działanie rakotwórcze uwolnionych do powietrza związków niklu, chromu, berylu i kadmu. Niezwykle ważne jest więc efektywne usuwanie takich substancji ze środowiska pracy i stosowanie odciągów spawalniczych.
Skład chemiczny pyłu i jego szkodliwość jest uzależniona od rodzaju spawanych materiałów. Należy jednak mieć świadomość, iż każdy rodzaj pyłu czy dymu pochodzącego z procesów produkcyjnych i unoszący się w środowisku pracy jest szkodliwy dla zdrowia. Stosunkowo najłagodniejsze wpływy pyłów i dymów spawalniczych to podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych i oczu oraz pylica płuc. Takie skutki są jednak tylko przedsionkiem poważniejszych stanów chorobowych, do których prowadzi osłabienie naturalnych barier ochronnych organizmu i swobodne przedostawanie się cząstek pyłu i dymu do pęcherzyków płucnych. Sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej, kiedy zanieczyszczenia spawalnicze zawierają dodatkowo groźne związki chemiczne. Związki takie, wdychane przez pracowników na niezabezpieczonych stanowiskach pracy, bardzo szybko wywołują choroby oskrzelowo płucne, takie jak astma czy zapalenie oskrzeli. W skład zanieczyszczeń spawalniczych wchodzą najczęściej pyły krzemionki, cyny, żelaza, kobaltu, niklu, berylu, chromu, ołowiu oraz cyny. Nierozerwalnie związane ze spawaniem są także toksyczne gazy, takie jak ozon, tlenki azotu, tlenki węgla i często fosforowodór, a więc ukryte zagrożenia, niewidoczne gołym okiem.
|
Odciągi spawalnicze |
Pracownicy TBH Polska, doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń, które towarzyszą procesowi spawania i oferują Państwu odciągi i systemy filtracyjne do spawania, pozwalające na definitywne usunięcie szkodliwych pyłów i oparów z miejsca pracy. Odciągi spawalnicze nie są tylko opcjonalnym wyposażeniem stanowisk pracy, ale istotnym elementem, ochrony zdrowia pracowników.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z oferowanymi przez firmę TBH odciągami pyłów i dymów powstających podczas spawania.
|
Odciągi i techniki filtracyjne do lutowania |
Kolejnym procesem, który niesie ze sobą istotne zagrożenia dla zdrowia człowieka, jest lutowanie. W tracie lutowania uwalniane są niebezpieczne dla zdrowia gazy, dodatki zawarte w kalafonii i areozole, które działają drażniąco na skórę i drogi oddechowe. Charakterystycznymi objawami wdychania toksycznych oparów z lutowania są bóle głowy, zapalenie spojówek oraz uczucie nadmiernego zmęczenia. Szczególnie niebezpieczny jest tlenek ołowiu, który może upośledzać płodność oraz kumulując się w organizmie wywoływać wiele groźnych dla zdrowia i życia chorób.
Firma TBH z przyjemnością prezentuje Państwu systemy pochłaniania pyłów i dymów powstających w trakcie lutowania. Systemy odciągowe wyposażone w moduł z węglem aktywnym, umożliwiają odciąganie i pochłanianie szkodliwych substancji w miejscu ich powstawania. Zapobiega to kontaktowi ze skórą, wdychaniu oraz rozprzestrzenianiu się szkodliwych substancji w pomieszczeniu.
|
|
|
|